Menu

Vejetaryenlik ve Kilo

Kilo problemleri ve Vejetaryenlik

Şişmanlık artık dünyada çok önemli bir problem haline geldi. Derinlemesine oturup düşünürseniz, şunu farkedersiniz; çevrenizdeki vejetaryenlerin hemen hemen hiçbirisi yağlı ya da kilolu değildir. Aslında, birçok vejetaryen ince ve sağlıklıdır. Ne zaman olursa olsun bir diyetisyen ya da beslenme uzmanının en önemli tavsiyesinin sebze ağırlıklı beslenme ve eti, özellikle kırmızı eti mümkün olduğunca az tüketmek yönünde olduğunu göreceksiniz. Çok sayı vejetaryen daha önceki beslenme şekillerine geri döndüklerinde kaybettikleri kiloları geri aldıklarını görmüşlerdir. Yüksek oranda lif içeren meyve veya sebze tüketmek, daha sağlıklı kiloda kalmasına sebep olur ve bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bir vejetaryenin vücuduna gerekli besinler, vücuduna ihtiyaç duyduğu enerjiyi temin eder, depolanan enerjiyi değil. Vejetaryen beslenme bu nedenle daha az kilo alımına neden olur.

vejetaryenlik ve kilo problemleri

Biçok diyetin başarısız olmasının altında kendinizi sevdiğiniz gıdalardan kaçınmaya mecbur bırakmak yatar. Bu sadece sizi yasakladığınız gıdaları tüketmek konusunda istekli yapar.  Başarılı bir vejetaryen olmanın püf noktası ise, et yemeye ihtiyaç duymamak ve bunu hayatından çıkararak da yola devam edebileciğini bilmekten geçer. Sağlıklı gıdalarla beslenmeye odaklanılmalı ve kilo kaybetmeye çalışıldığı unutulmalıdır.  Böyle düşünmeye başladığınızda gerçekten fark etmeden kilo kaybetmeye başladığınızı göreceksiniz. Çünkü artık hayatınızdaki belli başlı ve baştanbaşa sağlıksız yağ kaynaklarını vücudunuzdan kolayca temizlemeye başlamışsınızdır bile. Vücudunuzun tüm kötü ve sağlıksız alışkanlıkları yok etmeyi başardığını da göreceksiniz, çünkü sağlıklı ve doğal besleniyorsunuz artık.

Kaynak:
vegetariandietlifestyle.com/  Çeviri:Ebru Arıman
İlgili Makaleler:
Detoxification Detoxification
What Are the Benefits of Being a Vegetarian?
Lose Weight on a Vegetarian Diet
Celebrity Vegetarian: Alicia Silverstone
Different Types of Vegetarians

Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü Türkiye vegan temsilcisi olarak hizmet veren bir sitedir. Sayfamızda Lacto vejetaryenlar, vegan nedir, vejetaryen nedir, neden vejetaryen olunur gibi insanların sıkça sorulan sorularına verilen yanıtları okuyabilirsiniz.