Menu

Vejetaryen Beslenme ve Kalp Sağlığı

Vejetaryen Beslenme listesi ve Kalp Sağlığı koruma adına faydalı olabilecek bilgiler

Her yıl bir milyondan fazla kişi kalp krizi geçirmekte ve yarım milyon insan kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Kalp hastalıkları şu anda ABD’nin bir numaralı sağlık sorunudur. Bu sorunu nasıl çözebileceğimizi bilmemize rağmen… Yapılan birçok bilimsel çalışma sonunda; araştırmacılar, yüksek kolesterol seviyesinin kalp krizi riskiyle bağlantılı olduğunu ve bu riski önemli ölçüde artırdığını ortaya çıkarmışlardır.

Kandaki kolesterol seviyesinde meydana gelen her %1’lik artışın, kalp krizi ve kalp hastalıkları riskinde %2 artış, bunun tam aksine, kolesterol seviyesindeki her %1’lik azalmanın, kalp krizi ve kalp hastalıkları riskinde %2’lik düşüş yarattığı belirlenmiştir. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünler konusunda, yürüttükleri özverili çalışmalarından dolayı bu çalışmayı yürüten araştırmacılara teşekkür ediyoruz, ancak biliyoruz ki bir çok insan hala bu tür hayvansal ürünlerin sağlıkları için faydalı olacağına inanmaya devam ediyor.

vejetaryen beslenme ve kalp sağlığı

Sağlıklı yaşam şekli konusunda yapılan en büyük çalışmalardan birinde; kalp hastalıkları sonucu ölüm oranlarına göre, lacto-ovo vejetaryen erkeklerin et yiyen erkeklere göre ölüm riskinin üçte bir oranında olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.  The British Medical Journal tarafından yayınlanan yaşam süreleri ile ilgili sonuçlandırıcı çalışmada veganların kalp krizi ve kalp hastalıkları sonucu ölüm riskinin % 57 daha az olduğu belirlenmiştir.

Bitkisel gıdalar kolesterol içermezler, halbuki et, yumurta ve süt ürünleri yüksek miktarda kolesterol ve doymuş yağ içerirler. Ayrıca, yüksek lif içeren vejetaryen tarzı beslenme, sindirim sisteminde kolesterol fazlasının yıkanmasına da yardım etmektedir.

Ancak tüm bunlara rağmen vejetaryen diyet tam tersine zararlı hale de gelebilir. Dr. Dean Ornish, koroner damar hastalığı olan hastalarının bir kısmına düşük yağ içeren vejetaryen tarzı diyeti, hafif egzersiz ve gevşeme tekniğiyle beraber uygulamaya başlamış ve damarlarda plak artışına sebep olan farklı bir sorunla karşılaşmıştır. (Vejetaryen beslenmede yağ dengesi iyi ayarlanmalıdır)

Referanslar
PETA/ factsheet_display çeviri: Ebru Arıman

Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü Türkiye vegan temsilcisi olarak hizmet veren bir sitedir. Sayfamızda Lacto vejetaryenlar, vegan nedir, vejetaryen nedir, neden vejetaryen olunur gibi insanların sıkça sorulan sorularına verilen yanıtları okuyabilirsiniz.