Menu

Sigorta Ayrıcalıkları

Vejetaryen kişiler daha ucuz sağlık sigortası ödemelidir

Toplumda vejetaryen oranı azdır, vejetaryenler daha az yiyecek alternatifine sahiptir, vejetaryenler daha salıklıdır; öyleyse vejetaryenler daha ucuza sigortalanmalıdır. Doğru duydunuz. Sigorta şirketleri simdi vejetaryenlerin daha uzun yaşama olasılıklarının fazla olması, kronik hastalık riskinin daha az olması, ayrıca kalp hastalıkları kansere karsı daha dayanıklı olması sebebiyle yeni birtakım maddeler getiriyor. Hayat sigortası primleri çeşitli faktörlere göre hesaplanır. Temel olarak prim ve ikramiye hesabi yapmak için birtakım tablolar kullanılır. İlk olarak ailenin tıbbi geçmişi ve bazı yaşam alışkanlıkları göz önünde bulundurulur. Bunun yanında çoğu sigorta şirketi; sürüş kayıtlarını, sigara ve alkol kullanım / bağımlılık seviyesini, yaşanılan yeri, … vb hesaplamada dikkate alır. Hatta trafikte kalma süresi, yaşanan yerin suç oranı ve hatta yapılması düşünülen işler bile dikkate alınır.

Yakın dönemde bu uzun ve önemli listeye beslenme alışkanlıkları da eklendi. Ancak aşırı yeme ve obezite gibi sağlık durumunu yakından etkileyen alışkanlıklar kayıt altına alınırken, vejetaryenlik bu listede yer almamaktadır. Şaşırmış olabilirsiniz, vejetaryenlik önemli bir beslenme alışkanlığıdır ve tıbbi açıdan dikkate alınmalıdır, o zaman neden sigorta şirketleri bunu kayıt altına almıyor?… Evet vejetaryenlik önemli bir beslenme alışkanlığıdır; çünkü vejetaryenlerin yasam suresi genellikle et yiyen insanlara oranla çok daha yüksektir. Ve nedeni de oldukça basittir: Ette bulunan bazı zararlı maddeler ve yağ asitleri vejetaryen beslenmede yoktur. Vejetaryen beslenmenin sindirimi de oldukça basittir ve besinleri sindirmek için zararlı asit üretimine gerek yoktur.

vejetaryen sağlık sigortası

Bilim adamları vejetaryen beslenen kişilerin vejetaryen olmayanlara göre kanser riskinin %40 daha az olduğunu iddia etmektedirler. Ayrıca aynı şekilde vejetaryenlerin vejetaryen olmayanlara göre kalp hastalıkları riski de %30 daha azdır. Elbette ki sağlıklı beslenme seçeneklerinin vücudun genel sağlığı üzerinde önemli bir rol oynayabileceğini sigorta şirketleri de göz ardı etmemelidir. Ancak her nasılsa, sigorta şirketleri bu değişkenleri göz önünde bulundurmazlar. Neden? Bunun en önemli nedeni; tıbbi testlerde bir kisinin vejetaryen olup olmadığına dair bir ölçümleme yapılamıyor olmasıdır. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklar tıbbi açıdan çok kolay belgelendirilebilmesine rağmen, bir kisinin vejetaryenliğini ölçümleyebilecek ya da ispatlayacak bir sistem yoktur. Ayrıca sigortalılık süresinin uzun olması sebebiyle, kişinin zaman içerisinde tercihlerinin ve beslenme alışkanlıklarının değişebileceği ihtimali her zaman göz önünde bulundurulur. Ancak bu görüşe karşılık vejetaryenler, diğer bağımlılık türleri ve alışkanlıkların aksine vejetaryenliğin kolay kolay değiştirilemeyeceğini; bir yaşama biçimi olduğunu savunmaktadırlar. Vejetaryen sigortası ileride mutlaka Türkiye’de indirim olarak tanınmalıdır.

Yurtdışında bazı hayvan sever firmalar vejetaryenler için belli oranlarda indirim uygulamaktadırlar. Şimdilik sadece bu…
Umarız ileride ülkemizde de bu konuyla ilgili bir düzenleme gündeme gelir…

Kaynak:
Life İnsurance Quotes | Universal life insurance : BeamaLife.com, www.vejetaryenkulubu.com, Çeviri: Ebru Arıman

Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü Türkiye vegan temsilcisi olarak hizmet veren bir sitedir. Sayfamızda Lacto vejetaryenlar, vegan nedir, vejetaryen nedir, neden vejetaryen olunur gibi insanların sıkça sorulan sorularına verilen yanıtları okuyabilirsiniz.