Menu

Sebzenin fendi kataraktı da yendi

VEJETARYEN BESLENME VE KATARAKT RİSKİ ARAŞTIRMASI

GEÇMİŞ ÇALIŞMA VE DENEYİMLER: Yaş bağlı katarakt oluşumu, katarakt riskinin en önemli belirleyicilerindendir. Geçmişte yapılmış olan beslenmenin katarakt oluşumu üzerinde etkisi konulu bilimsel çalışmalarda spesifik besinler veya sağlıkla ilişkilendirilen indeksler üzerinde durulmuş fakat vejetaryenlik gibi net ifadelerle tanımlanabilen beslenme grupları kullanılmamıştı.

vejetaryen beslenme kataraktı yendi

HEDEF: Yüksek oranda vejetaryen beslenmeyi içeren grup, geniş bir yelpazede değ grubun beslenmesi ve katarakt riski arasındaki ilişki araştırıldı. Tasarı: Bazal diyet ve yaş karakteristikleriyle ilgili katarakt riskini ölçmede 40 yaş ve üstü diyabet taşıdığını bildiren 24760 hastada cox regresyonu yöntemi ile araştırıldı.

SONUÇ:

Katarakt grubu ile diyet grubu arası güçlü bir iliş mevcuttu, katarakt riski progresif bir azalma ile; (risk faktörü yüksek olandan düşüğ doğ sıışı)

1-      Yüksek düzeyde et yiyiciler,

2-      Düşük düzeyde et yiyiciler,

3-      Balık yiyenler (bu katılımcılar kırmızı et tüketmeyip yalnızca balık tüketen katılımcılardı),

4-      Vejetaryenler,

5-      Veganlar,

olarak sonuçlandı.

Rakamsal Değ: Çok değişkenli çalışma sonunda, insidans hızı oranları (%95 cls): Ilımlı et yiyiciler (50–99 g et/gün), Düşük et yiyiciler (50 g.dan az et/gün), Balı yiyiciler, Vejetaryenler ve Veganlar; yüksek derecede et yiyiciler (100 g ve üstü et/gün) ile karşılaştırıldığında 0.96 (0.84, 1.11), ve sırasıyla 0.85 (0.72, 0.99), 0.79 (0.65, 0.97), 0.70 (0.58, 0.84), 0.60 (0.38, 0.96) ş değ sonuçlandı.

Bu sonuçlar, Katarakt riski ile özel bir diyetle beslenen grup üyeleri arası iliş güçlü bir şekilde yansıtmaktadır.

KANI / HÜKÜM:

Vejetaryenler, katarakt konusunda et yiyenlere göre daha düşük risk altındadır.

Çalışı Kabul Edilme Tarihi: Şubat 2011-03-30 Amerikan Beslenme Derneği 2011 yayını.

Paul N Appleby, Naomi E Allen, and Timothy J Key.

Kaynak: The American Journal of Clinical Nutrition, Ceviri: Ebru ARIMAN – Turkiye Vejetaryen Kulubu

Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü Türkiye vegan temsilcisi olarak hizmet veren bir sitedir. Sayfamızda Lacto vejetaryenlar, vegan nedir, vejetaryen nedir, neden vejetaryen olunur gibi insanların sıkça sorulan sorularına verilen yanıtları okuyabilirsiniz.