Menu

Sebze Ağırlı Beslenme Tansiyon Riskinden Koruyor

Tansiyon

İngiltere’de yapılan araştırmalar, sebzeye dayalı beslenmenin yüksek tansiyonu önlediğini ortaya koydu. Londra’daki Imperial College tarafından yapılan araştırma sırasında 40-59 yaş grubundaki 4 bin 680 kişinin beslenme alışkanlıkları ile tansiyonları arasındaki ilişki izlenmiş ve bol sebze yiyenlerde yüksek tansiyon problemi çok daha az görülmüş. Konuyla ilgili bulgularını bir tıp dergisine yazdığı makalede değerlendiren Prof. Paul Elliott, çok kesin olmamakla birlikte sebzelerde bulunan amino asitler ve magnezyum gibi maddelerin yüksek tansiyonu kontrol altında tutmakta etkili olabileceğine işaret ediyor.

tansiyon riskleri

Vejetaryen Diyeti
Imperial College ekibinin bulgularını destekleyen İngiliz Kalp Vakfı sözcüsü Dr. Belinda Linden da yakın geçmişte yapılan bir başka araştırmanın da yüksek tansiyonun vejetaryen diyetiyle daha kolay kontrol altına alınabildiğini gösterdiğini hatırlatıyor.

Dr. Linden, bunda sebzelerin daha az tuz ve daha çok antioksidan vitaminler içermesinin etkili olabileceğini belirtiyor. Sebzelerin düşük kalori ve yüksek lif içerdiklerine dikkat çeken Dr. Linden, sebzeye bağlı diyetlerin şeker hastalığının kontrolünde de etkili olduğunu bildirdi.

Kaynak: medindia

Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü Türkiye vegan temsilcisi olarak hizmet veren bir sitedir. Sayfamızda Lacto vejetaryenlar, vegan nedir, vejetaryen nedir, neden vejetaryen olunur gibi insanların sıkça sorulan sorularına verilen yanıtları okuyabilirsiniz.