Menu

İşlenmiş et ile kanser bağlantısı kesin olarak kanıtlandı

Kalın Bağırsak Kanseri

Dünya Kanser Araştırma Fonu ve Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’nün yayınladığı yeni rapora göre; İşlenmiş et ürünlerinin, -hiçbir şekilde tüketilmemesini gerektirecek derecede- kalın bağırsak kanser türü ile güçlü bağı “kanıtlandı”! Bugüne dek kalın bağırsak kanseri riski konusunda yürütülen en kapsamlı çalışma olma özelliğini taşıyan bu araştırmaya göre; kalın bağırsak kanser türü “önlenebilir” bir kanser türü olma özelliğini taşıyor. Peki bu risk nasıl önlenebilir? Elbette ki: Pastırma, salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünlere veda edip, meyve sebze ağırlıklı vejetaryen bir diyete merhaba diyerek! Bu yeni araştırma, 2007 yılında yapılmış olan ve bir dönüm noktası niteliği taşıyan aynı konudaki bilimsel çalışmaların sonuçlarını “kesin teyit” özelliği taşıyor; “İşlenmiş et kalın bağırsak kanser riskini önemli ölçüde artırmaktadır.” (2007 yılında yapılmış olan 14 çalışmaya ayrıca 10 yeni kalın bağırsak kanser çalışmasının sonuçları da dahil edildi.)

kalın bağırsak kanseri

Aslı 2007 raporu, bugün kesin olarak KANITLANMIŞ olsa da zaten, çok acil bir şekilde işlenmiş et ürünlerinin ulusal beslenme programlarından çıkarılması konusunda yeterince güçlü kanı içeriyordu. Ama ABD hükümeti bunun yürürlüğe girmesi konusunda PCRM tarafından yapılan başvuruyu o tarihte reddetmiş. Kanıtlanmış bu yeni çalışma ışığında, özellikle çocukların işlenmiş et içeren bir beslenme şekline devam etmeleri konusunda hiçbir bahane kalmamış durumda.

Kalı bağırsak kanser dünyada en sık görülen üçüncü kanser türüdür.  Araştırmacılar, etten yoksun zengin bitkisel kaynaklar içeren bir beslenme şekliyle, alkolden uzak, daha fazla egzersizle, sağlıklı bir kilonun muhafaza edildiği bir yaşam biçimi benimsenerek tüm kalın bağırsak kanser vakalarının %45’inin önlenebileceğini vurguluyor. Amerika’da her yıl 64.000 den fazla insan bu kanser türüyle karşı karşıya.

vejetaryenler kanseri yeniyor

Bazı gıdaların önemli ölçüde bu ölümcül hastalığa yakalanma riskini artırdığı “ispatından” hareketle şimdi hepimizin yapması gereken, tüm toplumu bu konuda bilinçlendirmek ve yaşam şeklimizi değiştirerek özellikle çocukların bu tür gıdalardan uzak tutulmasını sağlamaktır.

Çeviri: Ebru ARIMAN (Türkiye Vejetaryen Kulübü)

Kaynak: Dünya Kanser Araşı Fonu, Amerikan Kanser Araşı Enstitüsü. Sürekli Güncelleme Projesi Ara Rapor Özeti. Gı, Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Kalı bağı Kanser Önleme. 2011. Dr. Barnard’s Blog-  Türkiye Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü Türkiye vegan temsilcisi olarak hizmet veren bir sitedir. Sayfamızda Lacto vejetaryenlar, vegan nedir, vejetaryen nedir, neden vejetaryen olunur gibi insanların sıkça sorulan sorularına verilen yanıtları okuyabilirsiniz.