Menu

Etsiz Günler

Etsiz Günler – Kendimi de Gezegenimi de Seviyorum

Et tüketimi, küresel ısınma, çölleşme, yağmur ormanlarının kaybı ve asit yağmurları gibi dünyanın şu an karşı karşıya olduğu büyük çevresel felaketlerin hepsiyle yakından ilgilidir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’ya göre büyükbaş hayvanlar, sera gazı yayımının yüzde 18’ine neden oluyor. 1 kalorilik et üretimi için yaklaşık 28 kalori fosil yakıt enerjisine, 1 kalori bitkisel protein üretmek için ise 3.3 kalori fosil yakıt enerjisine ihtiyaç duyuluyor. Dünya yüzölçümünün üçte biri et üretimi nedeniyle çölleşirken, dünya okyanuslarının yarısından fazlası aşırı avlanma nedeniyle ekolojik çöküş noktasına yaklaşıyor.

etsiz günler vejetaryen yemekleri ve beslenme

The Center for International Forestry Research (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi) nin raporuna göre, Brezilya’da üretilen sığır etleri satışlarındaki hızlı artış Amazon ormanlarının hızla yok edilmesine neden olmaktadır. Sadece 25 yıl içinde, gezegenimizin akciğerleri tabir edilen Amazon yağmur ormanları, yaklaşık %40 oranında yok edildi.

13 Mayıs 2009’da Belçika’da etsiz günler, etsiz vejetaryen yemekleri uygulamasını başlatan ilk şehir Gent (Belçika) oldu. Eylül ayından itibaren tüm şehir etsiz günler uygulamasına destek veriyor ve Perşembe günleri tüm şehirde ve okullarda etsiz menüler hazırlanıyor. Gent halkı kendisinin ve gezegenin bugünkü ve gelecekteki sağlığını “damak tadından önemli buldu” . Şimdi tüm Avrupa’da bu uygulamaya geçmek için imza kampanyaları yürütülüyor.

Şimdi sıra bizde! Daha yaşanabilir bir dünya için Türkiye’den vereceğimiz destek de çok önemlidir.

Vejetaryen Kulubu, Avrupa Vejetaryenler Birligi ve Uluslararasi Vejetaryenler Birligi’nin tam uyesi – Turkiye partneridir. Ayrica Uluslararasi Dunya Vejetaryen Haftasi (WVW) ve “Etsiz Gunler” organizasyonlarini desteklemektedir.

Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü Türkiye vegan temsilcisi olarak hizmet veren bir sitedir. Sayfamızda Lacto vejetaryenlar, vegan nedir, vejetaryen nedir, neden vejetaryen olunur gibi insanların sıkça sorulan sorularına verilen yanıtları okuyabilirsiniz.