Menu

Düzenli Sindirim

Düzenli sindirim sistemi ve bağırsakların hızlı çalışması için neler yapılır!

Vejetaryenler, doğal ve sağlıklı bir beslenme şekli tercih ettikleri için sindirim sistemlerinin genellikle çok düzenli işlediği görülür. İnsanların sindirim sistemi aslında etten ziyade daha çok sebze tüketimine uygun tasarlanmıştır. Meyveler, sebzeler, baklagiller ve sert kabuklu yemişler, tarih öncesi çağlardaki insanların sıklıkla tükettikleri besin grubuydular. İnsanlar tekrar ağırlıklı olarak bu tip beslenme şekline döndüklerinde sindirim sistemlerine ciddi anlamda fayda yaratacaklardır. Bugün batı tarzı beslenme şekli, içeriğindeki işlenmiş ve yüksek derecede katkılı yiyecekler ile rafine edilmiş un ve şeker tüketimi sindirim alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Bu beslenme şekli kalp hastalıklarından obeziteye kadar birçok sağlık sorunuyla da daha kolay tanışmamızı sağlamıştır.

Düzenli sindirim sistemi ve bağırsakların hızlı çalışması için neler yapılır

Vücudumuz, olması gerekene uygun beslenmediği taktirde bunun doğal bir sonucu olarak sindirim sistemi de olması gerektiği gibi çalışmaz ve vücut kendini bu duruma adapte etmek için bir takım değişikliklere gider ve bu düzene uygun hareket etmeye başlar.  Bu durum, mide ve bağırsak hücrelerinde bir takım değişikliklerle kendini gösterir. Yeterli miktarda lif alımı sağlanmadığı takdirde sindirim sisteminde kabızlık ve hemeroid gibi bağırsak sorunları ortaya çıkar. Ve bu tür problemler genellikle yüksek lifli beslenme anlamına gelen vejetaryen tarzı beslenme şeklinde sık görülen şeyler değildir.

Kaynak:
vegetarianlifestyle.com – Ceviri: Ebru Arıman
İlgili Makaleler:
Detoxification Detoxification
What Are the Benefits of Being a Vegetarian?
Lose Weight on a Vegetarian Diet
Celebrity Vegetarian: Alicia Silverstone
Different Types of Vegetarians

Vejetaryen Kulübü

Vejetaryen Kulübü Türkiye vegan temsilcisi olarak hizmet veren bir sitedir. Sayfamızda Lacto vejetaryenlar, vegan nedir, vejetaryen nedir, neden vejetaryen olunur gibi insanların sıkça sorulan sorularına verilen yanıtları okuyabilirsiniz.