BİZE KATILIN         Şifremi Unuttum?
e-mail Adresi:    Şifre:
 
NEDİR VEJETARYENLİK?

Vejetaryen kelimesinin kökeni latince “vegetus”tan gelir. Zannedildiği gibi “vegetable”: sebze kelimesinden türememiştir. Vegetus; canlı, sağlıklı, hayat dolu anlamındadır. 1842’de oluşturulan tanımda; et, balık ve kümes hayvanlarının tüketilmediği, süt ürünleri ve yumurtanın ise tercihe bağlı olarak tüketildiği beslenme tarzına vejetaryen beslenme denilmiştir.

 Veganlar
Veganlar her türlü hayvansal ürünü tüketmeyi rededen vejetaryen sınıfıdır. Buna göre veganlar, tüm et ürünleri, süt, peynir, yumurta ve bal tüketmezler.Birçok vegan aynı zamanda hayvanlar üzerinde test edilmiş veya hayvansal katkı maddesi içeren makyaj ürünleri ile birlikte, kürk, deri, yün ve ipek gibi giyim eşyalarını kullanmayı da reddederler.

Lacto-ovo vegetarianLacto vejetaryenler
Lacto vejetaryenler, her türlü et ve et ürünleri ile birlikte yumurta tüketmeyi de reddeder. Süt ve süt ürünlerini tüketirler.

Lacto-ovo vejetaryenler
Lacto-ovo vejetaryenler her türlü et ve et ürünlerini tüketmeyi reddetmekle birlikte, yumurta ve süt ürünlerini tüketirler.

Lacto vegetarianOvo vegetarianOvoovoOvo vejetaryenler
Ovo Vejetaryenler ise her türlü et ve et ürünü ile süt ürünlerini de tüketmemekle birlikte, yumurta tüketirler.

NEDEN VEJETARYEN OLUNUR?

İnsanların vejetaryen olmayı seçmesinde birçok faktör etkilidir. Bunlar arasında, çevre etkisi, hayvan sevgisi ve sağlıklı beslenme sayılabilir. Vejetaryenliğin arkasında farklı sebepler de olabilir ancak vejetaryenlik bireysel alınan bir karardır.

VEJETARYEN BESLENME SAĞLIKLI MIDIR?

Vejetaryen beslenme, besin dengesi sağlandığı ve ölçülü hareket edildiği takdirde sağlıklıdır, ancak ayrı bir çaba gerektirir.Çünkü vejetaryen beslenmede, vücuda alınmayan besinlerin sağlık açısından gerekli takviyesinin farklı gıda veya tamamlayıcı ürünlerle dengelenmesi gereklidir.Çok çeşitli meyve ve sebzeye ek olarak, tüm tahıl grubundan da gerekli takviyeler dengeli ölçüde alınmalıdır. Özellikle veganlar, katı bir vejetaryen sınıfı oldukları için, yeterli derecede D vitamini, B12 vitamini, demir ve kalsiyum almalıdırlar.