HANGİ PEYNİRLER VEJETARYENLER İÇİN UYGUN?
 

DİKKAT!

Bildiğiniz gibi peynir üretiminde kullanılan hayvansal içerikli mayalar vejetaryenlerin tüketimi için uygun değildir. Bu konuda daha önce yayınladığımız çalışmayı aşağıdaki linkte detaylarıyla bulabilirsiniz:

http://www.vejetaryenkulubu.org/hizmetdetay.asp?ustmg=279&ustsubg=1003&ustdetail=2248&varLang=T&varFieldTip=N

Bu gerçekten hareketle, Türkiye Vejetaryen Kulübü adına Türkiye`deki tüm peynir üreticileriyle temasa geçerek üretimlerinde kullandıkları maya içeriklerini talep ettik. Şu ana kadar gelen yanıtları sizinle paylaşmak istiyoruz:

----------------------------

* PINAR SÜT yaptığımız telefon görüşmesinde; PINAR LABNE ve PINAR BEYAZ dışında ürettikleri peynirlerin tamamının vejetaryenlere uygun olmadığını belirterek sadece bu 2 peynir türünü tüketebileceğimiz uyarısını yapmıştır.

 

* YÖRSAN gönderdiği yazılı cevapta, mikrobiyal maya kullandıklarını belirtmiştir (Hayvansal ve sentetik dışında 3. tip maya, bakterilerden üretiliyor).

 

* MURATBEY PEYNİRLERİ gönderdiği yazılı cevapta, ürünlerinde sığır menşeili yerli bakteriyolojik, fermente mayalar kullandıklarını belirtmiştir.

 

SÜTAŞ`IN CEVABI:

29.12.2010

Mesajınıza teşekkür ederiz. Cevabımıza öncelikle peynir mayaları hakkında kısa bilgi vererek başlamak istiyoruz.

Peynir mayası protein yapılı bir madde olan kimozin enzimidir. Kimozin enzimi sütün protein yapısını değiştirerek pıhtılaşmasını ve peynire dönüşmesini sağlamaktadır. Süt endüstrisinde kullanılan peynir mayaları temel olarak aşağıdaki kaynaklardan elde edilmektedir :

1-Kimozin enzimi buzağıların midesinin bir bölümünden elde edilebilir. Bu durumda peynir mayası hayvansal orijinli olmaktadır.

2-Kimozin enzimi, bu enzimi üretme yeteneğine sahip bazı mikroorganizmalara ürettirilebilir. Bu durumda da peynir mayası mikrobiyal orijinli olmaktadır.

Her iki durumda da peynir mayası olarak adlandırılan madde  “kimozin enzimidir”. Sütaş olarak yurt içi veya yurt dışından tedarik ettiğimiz her hammaddenin teknik spesifikasyonları ayrıntılı olarak tesbit etmekte ve satın alma kararı verirken teknik şartnameye uyum koşulu aramaktayız. Bu kapsamda peynir üretiminde kullanacağımız mayanın teknik şartnamesinde “mikrobiyal maya”koşulu bulunmakta; satın alınan mayaların spesifikasyonları da  buna uygun olmaktadır. Yani markette yer alan tüm Sütaş markalı peynirlerde kullanılan maya mikrobiyal mayadır ve bileşiminde hiçbir hayvansal bileşen yoktur.    

Saygılarımızla,

Sütaş Danışma Hattı

 

ÜLKER`İN CEVABI:

Ülker ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Tüketicisine her zaman kaliteli, sağlıklı, leziz ve güvenli ürünler sunmayı ilke edinmiş bir grup olarak size açıklama yapmayı görev biliyoruz.

Mayalar 3 şekilde; faydalı bakteri kültürü, bitkisel ve hayvansal yolla üretilmektedir. ÜLKER’in üretimini yaptığı süt ürünlerinde, beyaz peynir de dahil olmak üzere, faydalı bakteri kültürü yoluyla üretilmiş mayalar kullanılmaktadır. Hiçbir ürünümüzde şimdiye kadar hayvansal türevli maya kullanılmamıştır.

Ülker ürünlerinde hiçbir şekilde domuz yağı, domuzdan elde edilen katkılar, alkol veya türevleri kullanılmamaktadır. Kalite, sağlık, hijyen ve tüketicilerimizin hassasiyetleri üzerine en çok titrediğimiz birincil öncelikli konularımızdır. Ürünlerimizde kullanılan hammaddelerin özellikleri tarafımızdan belirlenmekte ve yurtiçi / yurtdışındaki üretici şirketler, satın alma öncesinde konusunda uzman arkadaşlarımız tarafından denetlenmektedir. Hammaddeler, en son teknolojiye sahip laboratuarlarımızda fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerden geçirilip uygunluğu onaylandıktan sonra üretimde kullanılmaktadır.

İlginiz ve duyarlılığınız için tekrar teşekkür eder; Ülker ürünlerini gönül rahatlığıyla ve afiyetle tüketerek sağlıklı ve mutlu uzun bir ömür geçirmenizi dileriz.

Ülker Müşteri İletişim Merkezi

http://www.ulker.com.tr/iletisim.aspx

 

 

EKER SÜT ÜRÜNLERİNİN CEVABI:

Değerli Tüketicimiz,

Öncelikle konu hakkında tarafımızdan bilgi almak istediğiniz için teşekkür ederiz.

İşletmemizde üretilen  Filiz, Bahar ve vakum peynirlerimizde mikrobiyal kaynaklı peynir mayası,

Klasik peynirlerimizde hayvansal kaynaklı peynir mayası kullanılmaktadır.

Ayrıca kullandığımız mayalarda helal ve mikrobiyal kaynaklı mayalarda vejeteryana uygunluk sertifikaları bulunmaktadır.

Konuyla ilgili yardım edebileceğimiz konular mevcut ise tarafımıza bildirebilirsiniz.

Bilginize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Saygılarımızla,

Eker Süt Ürünleri Gıda San. ve Tic. A.Ş.

 

 

EKİCİ PEYNİR AÇIKLAMASI:

Ekici Peynir olarak 1950’li yıllardan beri en kaliteli peynirleri en sağlıklı ortamlarda üreterek tüketicimize sunmayı kendimize amaç olarak belirledik. İşletmemize özenle seçilen en iyi sütleri kabul ediyoruz. Kabul edilen sütleri sadece peynir yapımında kullanıyoruz. Ürünlerimizin lezzeti ve kalitesi en iyi sütleri sadece peynir yapımında kullanmamızdan ve kendimize has özel formülümüzden kaynaklanmaktadır. Bizim için peynircilik, bir sanattır. Süte, sevgi, uzmanlık, deneyim ve yaratıcılık katılarak yapılan bir sanat...

TS belgeli ürünlerimizin, yüksek kalite standardı, uluslararası TSE EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, TSE EN ISO 22000 gıda güvenliği Yönetim Sistemi ve Global Gıda Güvenliği Belgesi BRC belgeleriyle de onaylanmıştır.

Özenli çalışmalarımıza ve sahip olduğumuz belgelere rağmen tüketicilerimizin bizlere öneri, şikâyet ve teşekkürlerini iletmeleri için ürünlerimizin üzerindeki ücretsiz tüketici hattımızı, üretim yeri adresimizi ve markamıza ait web sitemizi en etkin şekilde kullanmaktayız. Bizlere gönderdiğiniz öneri, şikâyet ve teşekkürlerin sizlere daha iyi ürün ve hizmet sunabilmemiz için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

31/12/2010 tarihinde sistemimize attığınız mesajınız ilgili birimlerimizce incelenmiştir. Üretim müdürümüzden aldığımız bilgiler doğrultusunda size konu hakkında bilgi vermek isteriz. İşletmemizde klasik peynir çeşidimiz dışında genetik maya kullanılmaktadır. Klasik peynir ürünümüzde ise şirden maya kullanılmaktadır. Bilgilerinize sunarız.

Ekici Peynir’e göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Ekici Peynir adına

Elçin EKİCİ

 

DOĞRULUK PEYNİRLERİNİN, KULLANDIKLARI MAYA KONUSUNDAKİ AÇIKLAMASI:

(Bu arada Doğruluk Peynirleri kendi adıyla üretiminin yanı sıra, Migros Peynirleri`nin de fason üreticisidir...)

Doğruluk Peynirleri olarak üretimimizde Hayvansal Peynir Mayası ( % 100 dana Şirdeni ) kullanmaktayız.

Bilginize

Tülay Arslan Torun

Kalite Yönetim Müdürü

 

 

TEKSÜT`ÜN CEVABI:

İşletmemizde üretilen ürünlerde hem şirden hem de sentetik maya kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak beyaz peynir bölümünde şirden maya, kaşar peynir bölümünde sentetik maya kullanılmaktadır. Ocak ayı sonunda yapılan denemeler uygun olursa tüm üretimlerde sentetik maya kullanılacaktır.

Saygılarımla

Said Süleyman KOÇOGLU

Sorumlu Müdür

TEKSÜT Süt Mamulleri ve Tic. A.Ş.

 

Peynir Mayaları konusunda detaylı bilgi:

http://www.vejetaryenkulubu.org/hizmetdetay.asp?ustmg=279&ustsubg=1003&ustdetail=2248&varLang=T&varFieldTip=N